X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro

Alan adı nedir?

AnasayfaYazılarAlan adı nedir?

Alan adı (domain) internet ortamında web sitelerinin aldığı adlardır. Bu alan adları kişilerin istenilen web sitesine ulaşmasını sağlayan açık adreslerdir. IP adresi olarak isimlendirilen bilgisayarların birbiriyle iletişimini sağlayan, sayılardan oluşan sistemin daha kolaylaştırılmış ve akılda kalması için harflerle ifade edilen halidir. Örn. İçinde bulunduğunuz siteye ulaşmak için IP numarasını tarayıcıya yazarak girebileceğiniz gibi alan adı (Rodixbilisim.Com) yazarak da kolaylıkla girebilirsiniz. Giriş yapıldığı anda arka tarafta sunucular yazmış olduğunuz alan adı ile daha önceden site sahibi tarafından eşleştirilmiş IP adresini karşılaştırır ve sizin siteye giriş yapmanızı sağlar. IP adresinizi bilmeyen veya unutan bir kişi alan adını biliyorsa dünyanın her yerinden siteye ulaşabilir. Buradan da anlaşılacağı gibi aslında alan adları IP numaralarının vitrinleridir.

 

Alan adı Nasıl alınır?
Alan adları ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) tarafından sağlanmaktadır. Alan adı kaydı yapan tüm şirketler ICANN ile dolaylı olarak bağlantılıdır. Direk ICANN’a ulaşılamayacağından dolayı alan adlarını bu şirketler aracılığı ile satın alabiliriz.

 

Alan adı uzantıları
Alan adları birinci ve ikinci seviye olarak ikiye ayrılır. Üst düzey birinci seviye uzantılarını kendi içinde herkesin alabileceği ve sadece ilgili kurumların alabilecekleri iki bölümde inceleyebiliriz. .com .net .org gibi isteyen herkesin satın alabileceği adların dışında sadece eğitim kurumları, ordu ve ulusal örgütlerin alabileceği .edu, gov, .mil gibi uzantılar da vardır.

 


Hosting Billing System by WISECP
Top