X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro

Artılarıyla Yönleriyle VPS, Dedicated Savaşı

AnasayfaYazılarArtılarıyla Yönleriyle VPS, Dedicated Savaşı


Hem Dedicated serverların hem de VPS’lerin kendilerine özgü artı yönleri vardır. İlk olarak VPS’lerden bahsedelim. VPS’lerin en büyük artısı mali olarak çok ama çok ucuz olmalarıdır. Fiyat olarak fiziksel sunucularla karşılaştırılmayacak olan VPS kesinlikle fazla özellik istemeyen işlemler için ilk tercih olacaktır. Sunucu verimliliğine yönelik yaptınız bakımlarda VPS bakımı çok ama çok kolaydır. Bunların yanında fiziksel sunucularda yaptınız tüm işlemleri yine VPS’ler de yapabilirsiniz.

Dedicated serverlar artı olarak birçok artıyı VPS’lere göre barındırırlar. Dedicated sunucular kesinlikle yüksek verim alabileceğiniz donanımsal özelliklere sahiptir. Kaliteli bir hizmet almak istiyorsanız seçiminizi Dedicatedlerden yana kullanarak kaliteyi yakalarsınız.

 

VPS ve Dedicated; Eksi Yönleri

Dedicatedler kesinlikle kaliteyi verimi alacağınız sunucu tipidir. Yine de mali olarak size yük olabilirler. Gelişen teknolojik imkanlarla fiyatları düşmüşse de hala VPS ile ekonomik olarak baş demezler. Bunun yanında Dedicated sunucular fiziksel olarak bir alan kaplarken VPS’ler sanaldır ve 10 VPS için bile tek bir fiziksel sunucu yeter. VPS’lerin en büyük eksi yönü ise performans olarak dedicatedlerle bile baş edemeyecek güçtedir. Ayrıca dedicated bakımı VPS’lere göre çok zordur.

Bide donanım özelliklerini yükseltmek istiyorsanız. Dedicatedde en ufağından bir RAM takacak olsanız. RAM’i yenilemek için datacenterla irtibat kurmanız ve birçok işlem yapmanız lazım. VPS’lerde ise tam tersine sadece sanallaştırma işlemiyle donanımsal değişiklikleri birkaç tıkla yapabilirsiniz.


Hosting Billing System by WISECP
Top