X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro

Cloud Hosting (Bulut Hosting) Nedir?

AnasayfaYazılarCloud Hosting (Bulut Hosting) Nedir?

Cloud ya da diğer bilinen adıyla bulut hosting nedir? Konusunda size kısa ama bir o kadar da yararlı olacak bilgiler vermeye çalışacağım. Cloud hosting genel itibariyle birden fazla server (sunucu) üzerinden web sitelerini yayınlama imkanı sunan asıl amacın kesintisiz bir bağlantı sunmak olan hosting tipine verilen isimdir. Bulut hostingde uptime süresini yüzde yüze çıkarma amacı güdülür. Daha net cümlelerle cloud hostingi açıklamak gerekirse, tek bir server üzerinden yayın yapan bir web siteniz var ve server arızalandı bunun sonucunda da sitenizde kesintiler oldu başka bir deyişle uptime süresi tabana vurur. Ama cloud hosting’de barınan bir web sitesinde ise a sunusunda bir kesinti olduğu zaman b sunucundan siteniz yayın yapmaya başlar böylece bir saniye bile kesinti olmadan siteniz yayın hayatına devam eder.

Cloud Hosting performans bakımından mükemmelliği hedefler. Yani hiçbir sorun ile karşılaşmadan alabileceğiniz maksimum performansı alabilirsiniz. Bulut hostinglerde sadece iki üç sunucu değil bazen binlerce birbiriyle bağlı sunucu vardır. Ayrıca şunu belirtmekte fayda var ki cloud hostinglerde birbiriyle bağlı sunucular tek bir data merkezinde bulunmaz. Bunun en büyük nedeni data centerda yaşanabilecek herhangi bir aksaklık bütün sunucuları etkileyeceği için bulut hosting işinin bir anlamı kalmayacaktır. Bu sebepten ötürü tüm sunucular aynı veri merkezinde bulunmadığı gibi bazen sunucuların kıtalar arası mesafeden birbirine bağlandığı görülmektedir.

Cloud Hosting daha fazla, büyük web siteleri tarafından kullanılmaktadır. Yani günde on binlerce ziyaretçisi olan ve ziyaretçi sayısı artan. Bunun yanında yüklü reklam antlaşmaları nedeniyle hukuki bir çıkmaza girmek istemeyenler maliyetten kaçmayarak bulut hostinge başvurmaktadırlar. Bulut hostingleri barındıran serverlarda birden fazla internet sitesini barındırmakta mümkün olmaktadır. Bu yöntemi daha çok daha az maliyete kesintisiz hizmet satın almak isteyenler başvurmaktadır.

Cloud hostinglerde veri aktarımı yani dosya paylaşımı daha büyük bir karmaşaya neden olmakta. Çünkü bir server bozulunca o serverdaki bilgiler ve veriler nasıl oluyor da diğer servera aktarılıyor. En büyük problem olarak bu gözükse de bu işin çözümü çok basittir. Mevcut sunucu tüm dosyaları tek bir dosya halinde sürekli bir dönüşüm içinde yedekler ve diğer yedekleme sunucusuna yollar bunun sonucunda da, aktif sunucuda bir hata meydana geldi an diğer sunucuya o dosyayı hemen aktararak sitenin işleyişine kaldığı yerden devam etmesi sağlanmaktadır.

Bulut hostingler bunun yanında verilerinizin kaybını önleyerek sizi doğacak her türlü sıkıntıdan kurtarmaktadır. Hosting konusunda kafanızda hiçbir soru işareti kalmasın istiyorsanız kesinlikle tercihinizi Cloud hosting’den tarafa yapınız. Şimdi tek bir başlık altında maddesel ve açıklamalı olarak Cloud hosting’in faydalarından bahsederek size en sağlam bilgileri tarafsız bir şekilde vermeye çalışacağız.


Hosting Billing System by WISECP
Top