X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro

Co location Nedir?

AnasayfaYazılarCo location Nedir?

Co location size ait olan bir sunucuyu herhangi bir veri merkezinde bulundurma anlamına gelmektedir. Sunucunuz için hat ve sunucu çalışma koşullarını sağlama hizmetlerini almış olursunuz. Dedicated e göre maliyeti düşüktür sadece bulundurma parası ödersiniz ancak sunucu maliyeti size ait olacağı için ilk başta yüklü bir maliyete katlanmak zorunda kalırsınız. Bu nedenle birçok kişi co-location yerine dedicated i tercih etmektedir.

Co-Location kelimesinin Türkçe karşılığı ortak yer olsa da kullanım yeri olarak sunucu barındırma olarak tanımlanıyor. Co-Location sahibi olduğunuz bir sunucuyu veri merkezleri içerisinde bulundurmanıza verilen bir tanımdır.

Co-Location hizmetini veri merkezlerinden alabileceğiniz gibi hosting şirketlerinden de alabilirsiniz. Hosting şirketleri veri merkezlerinde bulundurdukları kabinlerinde sizin de sunucunuzu barındırabilir. Bu özellik ile kendinize ait sunucunuz internet hızı yüksek, enerji altyapısı gelişmiş bir veri merkezi kabininde sürekli olarak çalışır. Veri merkezlerinde bulunan sunucunuzun bütün kullanım yetkileri size aittir ve sadece kabinde bulunma ücreti ile altyapı hizmetine ücret ödersiniz.

Kimler İçin Uygundur?
Büyük ölçekli ve kurumsal şirketlerin kendi bünyelerinde oluşturmaları gereken sistem odalarına gerek kalmadan sunucularını kullanabilecekleri için maliyet açısından büyük tasarruf sağlamaktadır. Küçük ölçekli şirketlerin de kullanmasının sakınca olmadığı bu sistem hızlı gelişen web siteleri, büyük veri barındıran şirketler, medya dosyaları içeren sunucular ve uygulama çalıştıran şirketler için uygundur.


Hosting Billing System by WISECP
Top