X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro

Dedicated Server mi yoksa VPS mi?

AnasayfaYazılarDedicated Server mi yoksa VPS mi?

Bu başlığı bir diğer şekilde şöyle ifade edebiliriz, “sanallaşmış sunucular ve fiziksel sunucular arasında ki mücadele” Fiziksel sunucular ya da bilinen ismiyle dedicated serverlar tam anlamıyla evlerimizdeki kasa tiplerinde ya da daha inceltilmiş kasa tiplerine sahip bilgisayarlara verilen isim. Fiziksel sunucuları fiziksel sunucu yapan özellikleri ise sürekli çalışır durumda geniş bantlarda ki internet bağlantısına bağlı olmaları. Sanallaştırılmış sunucular veya daha iyi bilinen ismiyle VPS’ler ise bir dedicated üzerinde yüklü olan belli başlı programlar sayesinde oluşturulmuş birden fazla sunucuyu ifade ediyor. Yani VPS tam anlamıyla sunucu gibi çalışan ama bir program aracılığıyla bir fiziksel sunucu üzerinde oluşturulmuş sanal sunuculardır.

Dedicatedlere baktığınız zaman elinizin altında sahip olduğunuz ve tüm donanımsal özellikleriyle verimle çalışan bir sunucu bilgisayar var. Ama VPS’ler de fiziksel olarak görünen bir şey yok. Ama bunun yanında normal bir Dedicated sunucu gibi uzaktan bağlanacağınız, bir işletim sistemi kurulmuş bir sunucuya sahip olabiliyorsunuz. VPS’ler kısaca Dedicatedlerin küçültülmüş ve dedicatedler içinde üretilmiş hali. Yıllardır süren en önemli tartışmalardan olan Dedicated ile VPS’lerin çarpışması birçok farklı açıda incelenmeli ve üzerine düşünülmelidir. Hem maddi hem de manevi kayba uğramamak için özellikle bu yazıda bundan sonra yazanlara dikkat etmenizde fayda var.

Size Dedicated Diye Satılan VPS Olabilir

Sanallaştırma programlarıyla VPS’ler fiziksel sunucunun tam eşit bir şekilde bölünerek satılmaz. Daha doğrusu bazı “uyanık” VPS satıcıları daha fazla para kazanmak için 4 – 5’e bölünecek bir suncuyu 9 – 10’a bölerek VPS’leri satar. Doğal olarak da VPS’lerden istediğiniz verimi alamayabilirsiniz. Bir başka “üçkağıt” ise size dedicated diye satılan VPS’lerdir. “Paragöz” bazı satıcılar VPS’leri size dedicated olarak satabilir. Sattıkları VPS’i VPS piyasasının üstüne dedicated piyasasının altına bir fiyattan size dedicated olarak satabilirler. Bu nedenle VPS ve dedicated alımlarında yıllardır alım yaptığınız tecrübeli ve güvenilir firmaları tercih etmenizde fayda var.


Hosting Billing System by WISECP
Top