X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro

Host değiştirmeden sitenizi hızlandırmanın 2 yolu

AnasayfaYazılarHost değiştirmeden sitenizi hızlandırmanın 2 y...

Siteniz yavaş açılıyorsa bir şeyler yapmanın vakti gelmiş demektir. Kullanıcılar yavaş açılan siteleri sevmezler. Çoğu zaman, sabırsız davranıp, pencereyi amansızca kapatırlar. Aynı şekilde, arama motorları da bu durumdan hoşnut olmazlar. Sitenizin açılma süresi, sunucunuzun cevap verme zamanı arama sıralamalarını etkileyen önemli bir faktördür.

Sitenizin yavaş açılması genelde siteniz ile uzun süre ilgilenmemenizden, bakım yapmamanız kaynaklıdır. Webmasterların siteleri üzerinde yaptıkları değişikliklerin çok azı sitelerini yavaşlatır. Bu durumdan ziyade ilk seçenek, sitenin zaman içerisinde, bakımsızlıktan yavaşlaması gözlemlenir.

Bu durumda yapılacak işlemler vardır. Bunları gerçekleştirdiğinizde sitenizi büyük ölçüde hızlandırmış olursunuz. Host değiştirmeden bu bahsedeceğimiz beş yolu takip ederseniz, siteniz tekrar hayata dönebilir, canlanabilir. Aslında bu işlemleri yapmanız için sitenizin yavaş açılıyor olması, böyle büyük sorununun olması şart değildir. Sitenizi daha da hızlandırmak adına bu işlemleri yapabilir, sitenizi daha iyi hale getirebilirsiniz.

1. Veritabanınızı Optimize/Repair etmek
Bu komutlar, iyileştir ve onar veritabanlarını büyük ölçüde rahatlatan, daha iyi performans sunmasını sağlayan komutlardır. İçerik sistemleri de kullansanız, bir süre sonra veritabanları hatalar içerecek hale gelebilir ve verimleri düşebilir.

Mükemmel olmayan veritabanı tasarımları zamanla verim kaybeder. Yani bu durum içerik yönetim sistemlerinden çok veritabanının kendisinden kaynaklanır. Zamanla bu nedenle sitenizin yavaşlamasına neden olur. Bu problem, cPanel’in bir parçası olan phpMyAdmin ile rahatlıkla çözülebilir. Repair ve optimize seçenekleri ile veritabanlarını iyileştirebilir, onarabilirsiniz. İşlemler sadece birkaç saniye süreceğinden kesinlikle tavsiye edilir.

2. Gereksiz eklentileri kaldırma
Hangi içerik yönetim sistemini kullanırsanız kullanın, mutlaka farklı eklentiler, modüller eklemişsinizdir. Bu eklentilerden bazıları zamanla işe yaramaz, kullanışsız hale gelmiş olabilirler. Bu yüzden gereksiz eklentileri pasifleştirmeniz ve kaldırmanız gerekmektedir. Bunu gerçekten düşündüğümüzde çok azımız yapar. Bu, gereksiz eklentileri kaldırmadığımız için, sunucumuzun bunlar ile alakalı kodları çalıştırması manasına gelir ki, lüzumsuz ekstra yüktür. Yapmanız gereken sitenizde kullanılmayan, pasif hale gelmiş eklentileri tespit edip, kaldırmaktır.


Hosting Billing System by WISECP
Top