X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro

Host değiştirmeden sitenizi hızlandırmanın 3 yolu

AnasayfaYazılarHost değiştirmeden sitenizi hızlandırmanın 3 y...

Host değiştirmeden sitenizi hızlandırmanın 3 yolu

 

1. Temanızı düzenleyin
Temanız sitenizin açılma süresini etkileyen önemli faktörlerdendir. Resim sayısını azaltmak, resimleri optimize etmek, gereksiz elemanları kaldırmak sitenizin açılma süresini olumlu yönde etkileyecektir. Eğer sitenizden dışarıya sorgu yapan, Facebook entegrasyonları gibi elemanlar varsa bunları mümkün olduğunda düzenlemelisiniz. Her türlü embed ve entegrasyona dikkatlice yaklaşmalı ve çözümlemelisiniz. İhtiyacınız olmayan tema elemanlarını kaldırın ve kullanacaklarınızı da düzenleyin. Sitenizin açılma süresini çok olumlu yönde etkileyecektir.

2. Önbellekleme sistemini aktive edin
Önbellekleme sitenizi, veritabanı sorgularını azalttığından hızlandırmaktadır. Eğer bir başka kullanıcı, belirli bir sayfayı sorguladıktan sonra bu sayfa önbelleklenirse bu sayfanın bir daha sunulmasında tekrar veritabanı sorguları yapılmaz ve statik eleman olarak kullanıcıya gösterilir. Bütün büyük içerik yönetim sistemlerinin önbellekleme sistemleri vardır. Bunları eklentiler ile rahatlıkla yapabilirsiniz. Lakin şunu unutmayın, önbellekleme, sitenizde sürekli olarak, dinamik sunulması gereken içeriği olumsuz yönde etkiler. Akıllı ve doğru kodlanmış önbellekleme sistemlerini kullanmanızda fayda vardır.

3. CloudFlare kullanın
CloudFlare bir tür CDN servisidir. Hem kullanıcılarınıza önbelleklenmiş içerik sunar hem de içerik dağıtım sistemi sağlar. Bu sayede resimler, scriptler önbelleklenmiş olarak, CloudFlare ağından sunulur. Ziyaretçilerin sizin sitenize bulundukları yere en yakın sunucudan bağlanmalarını garanti eder. CloudFlare temel özellikleri ücretsiz olarak sağlanmaktadır. Eğer sitenizin DNS adreslerini değiştirebiliyorsanız CloudFlare kullanmaya başlayabilirsiniz.

Sitenizin açılma süresini etkileyen birçok faktör vardır. Bu beş işlem, beş yol uygulandığında, izlendiğinde sitenizin açılma zamanında büyük iyileşmeler olacaktır.

Son söz olarak şunu da söylemekte fayda var. Problem sizin sitenizde, ayarlarınızda olmayabilir. Sitenizin açılma hızını etkileyen host, kullanıcı internet bağlantı hızı ve ayarları gibi çok farklı faktörler de vardır. Bunlardan en azından kontrolünüzde olanları iyileştirerek, çok daha hızlı açılan, fonksiyonel bir siteye sahip olabilirsiniz. Kısacası, sitenizin açılma süresini azaltmaya yönelik gösterdiğiniz çaba hem Google hem de kullanıcılar tarafından takdir edilecek bir davranış olacaktır.

 


Hosting Billing System by WISECP
Top