X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro

Hosting Nedir ?

AnasayfaYazılarHosting Nedir ?

Hosting Nedir ?

Html php asp veya benzer web dilleri ile hazırlamış olduğunuz veya elinizde bulunan daha önce başkaları tarafından kodlanmış kurulması gereken scriptiniz yani kısaca web sitenizi barındıracağınız dosyalar var ve web sitenizi herkes tarafından görüntülenebilir hale getirmek istiyorsunuz. Siteyi hazırlama aşamasından sonraki bu süreçte bir web alanına ihtiyacınız bulunmaktadır. Bu web alanına web sitenizin dosyalarını kopyalayıp sitenizi WAN a yani geniş alan ağına açabilirsiniz. Kısaca hosting adı verilen bu hizmet türünü sağlayan firmalar size verecekleri web alanı için kendi sunucuları üzerinde özelliklerinizi sizin veya kendilerinin belirleyebileceği bir web alanı oluştururlar. Bu web alanı sunucu üzerinde bulunan web server yazılımı ile sitenizin dışarıdan erişimini sağlar.

 

Web sunucuları yüksek hızda internet bağlantısına ve aylarca kapanmadan çalışabilecek donanıma sahip bilgisayarlardır. Bu tür bir bilgisayarın sunucu haline gelebilmesi için gereken web server, mysql server, ftp server vb. yazılımlar sunucu sahibi firma tarafından kurulmaktadır.

 

Web sitemi kendi bilgisayarımda host edebilir miyim ?

 

Bunun cevabı da bir önceki paragrafta da belirtildiği gibi sunucunun sahip olması gereken donanım ve daha da önemlisi bu sunucuya bağlı yüksek hızda internet bağlantısının ev ortamında mümkün olmamasından dolayı hayırdır. 2Mbit ADSL bile web sitenize aynı anda onlarca kişi bağlantı kurduğunda yetersiz kalacaktır. Ayrıca TTNET ADSL bağlantısında 2Mbitlik değer sadece download değeridir ve web sunucularında upload değeri önemlidir. Çünkü sitenize bağlanan kişiler web sitenizdeki verileri download etmekte yani siteniz (bulunduğu sunucu) dışarıya veri göndermektedir(upload). Bu gibi eksikler nedeniyle evde (Türkiye’de) web hosting mümkün değildir ve bu iş için özel olarak hazırlanmış veri merkezlerimiz de bulundurulan sunucularımızda sitenizi barındırabilirsiniz.

 

 


Hosting Billing System by WISECP
Top