X
X

Sitem kaç saniyede açılmalı?

AnasayfaYazılarSitem kaç saniyede açılmalı?

Sitem kaç saniyede açılmalı?

2 saniyenin altında açılan bir site hızlı sayılır. Eğer siteniz 1.5 saniyenin de altında açılıyorsa bu iyi bir şeydir. Siteniz çok hızlı açılıyor demektir. Amazon.com’un 1.4 saniyede açıldığını düşünürseniz, bu yoğunlukta bir site bazı şeyleri doğru yapıyor demektir.

 

Site hızının önemini anlamanız için site iki farklı istatistik sunalım. Birincisi, Google sayfa hızının 0.4 saniyeden 0.9 saniyeye gerilemesi hit ve reklam gelirlerinde %20’lik bir düşüşe neden olduğunu açıklamıştır. İkincisi, Amazon her 100ms yükleme zamanı artmasının %1’lik bir satış kaybına neden olduğunu tespit etmiştir.

 

Siteniz yavaş açılıyor diye müşteri kaçırmak, reklam gelirlerinden kaybetmek ister misiniz? Tabii ki bunu kimse istemez. Bu ve benzeri nedenlerle sitenizin hızını arttırmak çok önemlidir.

 

Sitenizin hızını arttırmak için öncelikle PageSpeed tavsiyelerinden yararlanın. WordPress gibi bir içerik yönetim sistemi kullanıyorsanız işiniz sandığınızdan daha da kolay. Hazır eklentiler sayesinde birkaç dakika içerisinde maddeleri kolaylıkla aşabileceksiniz. Önbellekleme eklentisi sayesinde özellikle çok mesafe kaydedeceksiniz çünkü aynı zamanda bu eklentiler .js vs .css dosyalarını birleştirip sıkıştırıyor ve bu da sayfa açılış hızlarını çok fazla etkiliyor.

 

Firefox için YSlow eklentisi, pingdom tam sayfa testi, websiteoptimization.com, internetsupervision.com ve aptimize.com gibi kaynakları da kullanarak sitenizin hızını arttırabilirsiniz.

 

Sitenizin neden yavaş açıldığını tespit edin ve bunu düzeltmek iyileştirmek, daha iyi bir kullanıcı tecrübesi sunmak için gerekli olan işlemleri yapın. Bu sayede siteniz sizi, Google’ı ve kullanıcılarınızı daha memnun edecektir.


Hosting Billing System by WISECP
web tasarım whatsapp iletişim Top