X
X

VPS – Sanal Sunucu Nedir ?

AnasayfaYazılarVPS – Sanal Sunucu Nedir ?

Sanal Sunucular web sitenize inkar edilemez artılar katabilir.

 

Virtual Private Server (Virtual Dedicated Server olarak da adlandırılır), sunucu niteliğindeki bir bilgisayarın fiziksel donanımının mantıksal olarak bölümlenmesi sonucu ortaya çıkan her bir Sanal Sunucuya verilen genel isimdir.

Son günlerde daha çok popüler olmaya başlayan ve gelecekte shared web hosting’in yerini almasına kesin gözüyle bakılan hosting türü VPS. Büyük ihtimalle bu düşünceler gerçekleşecektir çünkü Sanal Sunucular; performans fiyat açısından piyasadaki ne uygun seçenek. Küçük ve orta ölçekli ama trafiği yoğun olan siteler için en iyi seçenek Sanal sunucular gösterilmekte.

 

Hatta büyük diyebileceğimiz web siteleri bile sanal sunucu kullandıkları oluyor. Dedicated Server maliyetlerinin çok çok altına ancak dedicated server performansına yakın bir performans elde etmek isteyenler için şu an VPS en doğru karar.

 

Vps Nasıl Yapılır ?

 

Vps özel yazılımlarla sunucunun eşit parçalara bölünüp kiralanmasıdır. 8 parçaya bölünmüş bir sunucuda 1 parçaya tam yetkili olarak sahip olursunuz. Bu parçanın tüm donanımsal ve yazılımsal alanı size aittir. Diğer vps sahiplerinin siteleri harcadığı trafik vs sizin vps paketinizi etkilemeyecektir. Yani parçalar birbirinden bağımsızdır.

Bu sanal sunucuların her birinin üzerinde, ayrı ayrı kendine ait mantıksal donanım bileşenleri vardır. Dolayısıyla, bir sanal sunucu aynı bir fiziksel sunucu gibi çalışarak, üzerinde güvenli ve yalıtılmış olarak işletim sistemi ve sunucu yazılımları barındırır. Bu sayede, tek bir fiziksel sunucu üzerinde, fiziksel sunucuların işlevlerini gerçekleştiren birden fazla sayıda sanal sunucu yaratmak mümkün olmaktadır.


Hosting Billing System by WISECP
web tasarım whatsapp iletişim Top