X
X

VPS ve Paylaşımlı Hosting Karşılaştırması

AnasayfaYazılarVPS ve Paylaşımlı Hosting Karşılaştırması

VPS diğer adıyla sanal sunucu bir ana sunucunun belli bir programla birden çok parçaya bölünerek, her parçanın bir işletim sistemi IP ve pek çok şey sahibi olduğu ve gerçek bir dedicated sunucu gibi çalıştığı sunucu türüdür. Dedicatedlere göre daha az masraflı bunun yanında daha düşük performanslıdır. Yine pek çok kişi sunucu yönetmenin avantajlarını yaşamak için dedicated sunucularla hizmet vermenin mali yükünden de kaçmak amacıyla VPS’leri tercih etmektedirler. VPS’ler kullanımları zor ama sonuçları daha nettir bu nedenle de tercih tamamen ekonomik sebeplerdir.

 

Paylaşımlı hosting diğer adıyla shared hosting, bir sunucu üzerinden birden fazla sitenin yayın yapabildiği barındırma türüdür. Paylaşımlı hostingde duruma göre bir sunucu üzerinde yüzlerce site barındırılabilir. Barındırılan sitelerin ziyaretçi potansiyeli, kullandıkları disk alanı, internet trafiği, CPU ve ram gibi rakamlara bağlı olarak yüzlerce siteyi tek server üzerinde barındırabilirsiniz. Bazen sunucularda tek bir site barındırılırken bazense birçok site barındırılabilinir. Bu nedenle shared hostingler bir sunucu üzerinde sınırsız site barındırmanızı sağlar. Tabi sitelerin trafikleri artıkça ya site sayısı azaltılmalı ya da fazla kaynak tüketen siteler başka serverlara taşınmalıdır.

 

VPS’lerde sizlere sunulan pek çok imkan vardır. Bu imkanların büyük bir kısmını paylaşımlı hostinglerde bulamazsınız. Bunun yanında paylaşımlı hostingler yönetim açısından daha sorunsuzdur. Çünkü siz sadece kendi web hostinginizin yönetiminden sorumlu olmaktasınızdır. Ama VPS’lerde tam aksine tam anlamıyla bir server yönetircesine sorumluluklarınız artıyor. Sunucunun tüm eksiklerini kapatarak program vb. gibi eksikliklerini de gidermeniz gerekiyor.


Hosting Billing System by WISECP
web tasarım whatsapp iletişim Top