X
X

Web analitik verisini yorumlama

AnasayfaYazılarWeb analitik verisini yorumlama

İlk fark edeceğiniz şey ziyaretçiler ve tekil ziyaretçiler bilgisi olacaktır. Eğer aldığınız hitlerin çoğunluğu aynı ziyaretçi tarafından gerçekleştiriliyorsa, yani sitenize fazla ziyaretçi gelmiyorsa, görünen tekil ziyaretçi sayısı, yeni ziyaretçi sayısı azsa bu ürünlerinizin, hizmetlerinizin yeterince tanıtılamadığı manasına gelir. Sadece geriye dönen, sadık ziyaretçi elde etmek değildir amaç, aynı zamanda yeni ziyaretçiler de belirli yüzdelerle her gün gelmeli, sitenizi incelemelidirler. Yeni hit, yeni ziyaretçiler sitenizin uzun vadede daha çok tanınacağı ve daha fazla para kazanabileceğiniz manasına gelir.

 

Ziyaretçilerinizin sayfalarınızda geçirdiği süreleri inceleyerek, hangi sayfaları daha da geliştirmeniz gerektiği hakkında bilgi sahibi olursunuz ve o sayfaları daha da geliştirerek, sitenizdeki dönüşümleri geliştirebilirsiniz.

 

Eğer host analitik hizmetiniz size yeterli veriyi sağlamıyorsa Google Analitics gibi hizmetlerden yararlanarak hangi coğrafik bölgeden ziyaretçi aldığınız gibi verileri ve daha fazlasını, farklı sun um teknikleri ile inceleyebilirsiniz. Hangi analitik hizmeti size daha kullanışlı geliyor, ihtiyacınız olan veriyi daha iyi sunuyorsa onu kullanabilirsiniz.

 

Analitik verisini avantaja dönüştürme

Eğer analitik verisini incelemeleriniz neticesinde yeterli trafik elde etmediğinizi fark ederseniz, bunu değiştirmek, sitenizin hitini arttırmak, dönüşümleri iyileştirmek için buradan belirlediğiniz yol haritasını, SEO kampanyalarını yürütmeniz, SEO çalışmaları yapmanız gerekir. SEO çalışmalarını iki temel grupta, site içi ve site dışı olarak ele almanız, sayfalarınızı ve sitenizi iyileştirirken, site dışında, sosyal medyada da bulunulabilirliğini, internette görünürlülüğünü arttırmanız gerekmektedir.

 

İlk olarak işe daha çok ziyaret aldığınız sayfaları iyileştirerek başlamalısınız. Bu sayfaları okuyan ziyaretçilerinizin sizin istediğiniz sayfalara yönlenmesini sağlayacak bağlantılar, görseller eklemelisiniz.

 

Örneğin, Cumartesi günleri hitinizin arttığını fark ettiniz. Bu günlere özel promosyonlar, reklam kampanyaları yürütebilirsiniz. Ne tür bir siteniz olursa olsun, analitik verilerini anlamak, ziyaretçilerinizin hareketlerini takip etmek, onları anlamak sitenizi geliştirmenize çok büyük katkı sağlayacaktır.

 

cPanelde Logs kategorisinde dört adet bağlantı bulunmaktadır:

 

Latest visitors: Bu fonksiyon Apache loglarındaki en son 1000 girdiyi gösterir. Hangi IP’nin hangi sayfaları ziyaret ettiğini görebilirsiniz.

Bandwidth: Toplam bandwidth kullanımınızı, güncel aydaki bandwidth kullanımınızı, günlük verileri göstermektedir.

Raw Access Logs: Ham erişim verilerinin sunulduğu, grafik, tablo ve resimlerin kullanılmadığı analitik sunum şeklidir. Dilerseniz bu loglar arşivleneibilinir.

Error Log: Bu fonksiyon sitenizde meydana gelen son 300 hatayı listeler. Sitenizdeki problemleri incelemede ve çözmede çok işinize yarar.

Tek yapmanız gereken onları bulmak ve bulduktan sonra doğru bir şekilde yorumlamaktır.


Hosting Billing System by WISECP
web tasarım whatsapp iletişim Top