X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro

WordPress nasıl kurulur?

AnasayfaYazılarWordPress nasıl kurulur?

Kişisel bir blog kurmak için en yaygın edilen içerik yönetim sistemi WordPress’tir. WordPress kullanarak çok kolay bir şekilde kişisel bir siteye kavuşabilirsiniz. Aslında günümüzde WordPress kullanarak çok farklı sektörlerde, kişisel, kurumsal siteler kurulmaktadır. Oyun, video ve film gibi birçok alanda hizmet veren siteleri rahatlıkla WordPress üzerinde açmak mümkün.

 

WordPress kurulumu yapmak istiyorsanız bunun en temel iki yöntemi vardır. Birincisi, otomasyon scripti kullanarak birkaç aşamada, çok kısa sürede WordPress blog kurabilirsiniz. İkincisi, gelişmiş kurulum dediğimiz, manüel olarak kurulumu gerçekleştirmenizdir. Her iki yöntemin de avantajları, dezavantajları vardır. Kısaca elimizden geldiğince size bu yöntemleri kullanarak nasıl blog sahibi olabilirsiniz onu anlatmaya çalışacağız.

 

  1. Yol: Kolay kurulum

 

Gerekli zaman: 1 dakika ya da daha az

 

Hazır mısınız? Web host kontrol panelinizde bulunan oto kurulum teknolojisini kullanarak çok kolay bir şekilde WordPress kurulumu yapabilirsiniz. Bunu yapmak için:

 

cPanel’e giriş yapın.

Softaculous yazılım kurulumcusunu bulun.

WordPress ikonuna tıklayın.

Sizden istenen bilgileri girin.

Kurulumu tamamlayın. İşte bu kadar!

  1. Yol: Gelişmiş kurulum

 

Gerekli zaman: 5-30 dakika

 

WordPress kurulumunu kendiniz, herhangi ek otomasyon scripti kullanmadan da yapabilirsiniz. Bu yöntemde kendi ayarlarınızı yapabilirsiniz. Buna ilave olarak yazılımı kendiniz kurarsanız işleyişi hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabilir, ileride oluşabilecek problemleri rahatlıkla çözebilirsiniz.

 

Kurulumu gerçekleştirmek için:

 

WordPress.org sayfasını ziyaret edin ve WordPress güncel versiyonunu indirin.

Dosyayı bilgisayarınıza kaydedin ve sıkıştırılmış dosyanın içeriğini bir klasöre açın.

FTP transfer istemcisi kullanarak klasör içeriğini kurulum yapacağınız adrese karşılık gelecek şekilde sunucudaki ilgili dizine yükleyin.

Veritabanınızı oluşturun. Bunun için ek kaynakları okuyabilirsiniz. Kurulum yaptığınız sitenizin adresini ziyaret ettiğinizde kurulum başlayacaktır. Veritabanı bilgilerini doğru girdikten sonra kurulumu tamamlamak çok kolay.

Eğer kurulum aşamasında herhangi bir yerde takılırsanız http://codex.wordpress.org/Installing_WordPress bağlantısını ziyaret edebilir, yorum yazarak soru ve sorunlarınızı yazabilirsiniz.

İlk defa kurulum yapıyorsanız emin olabilirsiniz; bu aşamaları geçmek aslında sandığınızdan çok daha kolay.


Hosting Billing System by WISECP
Top