X
X

Linux Hosting mi yoksa Windows Hosting mi?

AnasayfaYazılarLinux Hosting mi yoksa Windows Hosting mi?

Linux Hosting mi yoksa Windows Hosting mi?

 

İnternette milyonlarca web sitesi var bunların nasıl yayına sokulduğu özellikle bu işle uzaktan yakından ilişkisi olmayan oldukça merak eder. Web siteleri bir alan adına yönlendirilmiş hostinglerde yani barındırma alanları aracılığı ile yayına sokulur. Web hosting satın almak için internetten satış yapan onlarca hosting firmasından birini seçebilirsiniz. Alacağınız hostingi alan adınıza yönlendirerek sitenizi yayına sokabilirsiniz.

 

Web hosting size bir disk alanı sağlar, yani hosting satışı için bölünmeyi bekleyen bir sunucudan belli bir disk alnını ücreti dahilinde almış olursunuz. Bunun yanında size sunucunun internet payından belli bir trafik verilir. Daha sonrası ile bölme işini gerçekleştiren program tarafından ek özelliklerle tamamlanır. Sizde web alan adınızı hostinginize belirtilen yöntemlerle yönlendirerek sitenizi yayın hayatına sokarsınız.

 

Tabi ki bir web sitesinin yayında olması için bir yazılıma ve tasarıma ihtiyaç duyarsınız. Çeşitli kodlama dilleriyle yazılmış bu scriptlerin dosyaları web hostinglerde barınır. Bunun yanında sitenin ara yüzleri, sitede yer alan resimler ve her türlü multimedya materyali web hosting de barınır. Web hostingler gelişmiş web kodlarının vazgeçilmezleri veri tabanlarını da sizler için barındırır.

 

Çeşitli yazılımların web sitesi yapmakta kullanıldığını söylemiştik. Peki bu web dilleri hostinglerde nasıl çalışıyor. Bu işin kıyısından ucundan biraz tutanlar, kendi web dillerine göre web hostinglerini seçerler. Dünya üzerindeki bilgisayarlarda büyük bir hegemonyası bulunan Windows, web hosting sağlanan serverlarda da kullanılmaktadır. Windows hizmetiyle çalışan sunuculardan satılan web hostinglere Windows hosting denilmektedir. Bunun yanında açık kaynaklı bir yazılım olan Linux işletim sitemlerinin server versiyonları yine bir çok web hosting hizmeti verilen sunucuya işletim sistemi olarak yüklenmiştir. İşte bu sunuculardan satılan web hostinglere de Linux hosting demekteyiz.

 

Peki, Linux hosting veya Windows hosting hangisini seçmelisiniz? Bu sorunun cevabını bu yazıyı okuyarak öğrenebilirsiniz. Size bu makalede yıllarca biriktirdiğimiz hosting tecrübemizi sunmaya çalıştık. Başlıkları neden Linux? Ve neden Windows? Şeklinde yazdık böylece daha net bilgilere ulaşabilirsiniz. Sonraki Makalelerimizde Okuyabilirsiniz…


Hosting Billing System by WISECP
web tasarım whatsapp iletişim Top