X
X

Neden Linux hosting daha çok tercih ediliyor?

AnasayfaYazılarNeden Linux hosting daha çok tercih ediliyor?

Neden Linux hosting daha çok tercih ediliyor?

 

Google binlerce veri merkezinde özelleştirilmiş Linux işletim sistemi kullanıyor. Okuduğunuz, günlük olarak ziyaret ettiğiniz siteler büyük ihtimalle Linux hosting hizmeti alıyorlar. Google ortak geliştiricisi Sergey Brin, Linux sunucuları kullanmalarının temel nedeni olarak en iyi fiyat performans sunmasını gösteriyor.

 

Aynı zamanda Linux sunucular, açık kaynak kodlu olduklarından, isteğe göre özelleştirilebilinir. Bu sayede firmalar, kendi ihtiyaçlarına özel çözümler sunan Linux işletim sistemleri oluşturabilirler. Özelleştirilebilir olması, iyi fiyat performans sunması – ki çoğu ücretsiz Linux işletim sistemi işinizi fazlasıyla görecektir – modüler olması Linux sunucuların, Linux hosting hizmetinin daha çok tercih edilmesinin başlıca nedenlerindendir.

 

Burada küçük bir parantez açıp, Linux işletim sisteminin modüler olmasının ne demek olduğunu açıklayalım. Belirli eklentiler, ücretsiz paketler kurup, kaldırarak istediğinize göre sistemi zenginleştirebilir ya da yalınlaştırabilirsiniz. İstemediğiniz özelliklerin sistemde bulunmamasını kurulum sırasında sağlayabilirsiniz.

 

Hosting işlemlerinde çok tercih edilen, kurumsal, dünya devi markaların Linux tercih etmesini düşündüğünüzde Linux’un sahip olduğu işletim sistemi kullanım, pazar payını merak edebilirsiniz. Hemen cevabını verelim: %1.53. Şaşırtıcı değil mi? Bunun bizce başlıca nedeni halen Linux işletim sisteminin kullanıcı dostu hale getirilememesi ve insanların Windows kullanım alışkanlıklarının kırılmasının sağlanamaması. İşte Linux işletim sisteminin hosting hizmetinde daha çok kullanılmasının nedenleri:

 

Linux sunucular daha ucuzdur

Linux açık kaynaklıdır, bu onu istediğiniz sayıda, amaçla ve özellikte bilgisayara kopyalayıp, kurabilmenizi sağlar. Aynı durum Apache, PHP ve MySQL içinde geçerlidir. Kısacası, Linux sunucunuzu yazılım için tek bir kuruş dahi ödemeden kurabilirsiniz. Büyük hosting firmalarının binlerce sunucularının olduğunu düşünürsek ne kadar büyük maliyet farkına yol açtığını anlayabiliriz.


Hosting Billing System by WISECP
web tasarım whatsapp iletişim Top