X
X

Nameserver (İsim Sunucusu) Nedir ?

AnasayfaYazılarNameserver (İsim Sunucusu) Nedir ?

Nameserver (İsim Sunucusu) Nedir ?

 

Name server nedir?

Name server alan adının IP adresini çözümlemesini sağlayan bir yapıdır. Name Server kayıt işlemleri kesinlikle domainin kayıtlı olduğu firma üzersinden yapılmaktadır. Name server yaratmak için alan adınızı tescil ettiğiniz firmanın kontrol panelinden yapabilirisiniz.

Nameserver (NS), alan adınızın sorgulanmasında kullanılan, sitenizin hangi sunucuda çalışacağına karar veren isim sunucularıdır. Hosting firması tarafından size verilen nameserver adreslerine alan adınızı aldığınız firmadan yönlendirme işleminizi yaptığınızda, alan adı Nameserver (NS) adresleri hangi sunucuyu gösteriyor ise siteniz o sunucu üzerinden çalışacaktır. Nameserver (NS) adresleri karşılarındaki IP adreslerine göre sorgulama yapar ve o ip adresi hangi sunucu ise o sunucuyu bulur.

 

Örneğin; aynı alan adınız için birden fazla sunucuyu yazılım kurulumu yapabilirsiniz. Ancak sizin alan adınızın ns adresleri hangi sunucuyu gösteriyor ise siteniz o sunucudan çalışır.Diğer sunucudaki verilerin herhangi bir hükmü bulunmaz.

 

Firmamızdan alacağınız hosting ya da reseller hizmetlerinde alan adı sunucularınızı aşağıdaki şekilde yönlendirmelisiniz.

 

ns1.rodixbilisim.com

 

ns2.rodixbilisim.com

 

Eğer reseller hizmetinizde kendi alan adı sunucularınızı kullanmak istiyorsanız, nameserver adreslerinize vermeniz gereken ip adresleri aşağıdaki şekilde olmalıdır;

 

ns1.alanadi.com > 2.2.2.2

 

ns2.alanadi.com > 1.1.1.1

 

Bu konuda bizlere Rodix Bilişim Destek Üzerinden Destek Alabilirsiniz.


Hosting Billing System by WISECP
web tasarım whatsapp iletişim Top