X
X

Sitenizin hızını ölçme

AnasayfaYazılarSitenizin hızını ölçme

Sitenizin hızını ölçme

Google daha önce sitelerin arama sonuçlarında sıralanmalarında cevap sürelerinin, hızlarının çok önemli bir faktör olduğunu açıklamıştı. Şüphesiz her geçen gün sitelerin cevap sürelerinin önemi daha da artacaktır. Bu bağlamda Google algoritmasında önemli bir faktör olan site hızını nasıl ölçeceğiniz, sitenizi nasıl hızlandırabileceğiniz hakkında bilgiler vereceğiz.

 

Google talimatlarını incelediğimizde bir sitenin hızının önemini şu şekilde açıkladığını görüyoruz. Sitenizin hızını, yükleme zamanlarını gözlemleyerek iyileştirerek daha iyi bir kullanıcı tecrübesi sunabilirsiniz. Hızlı siteler kullanıcıyı daha fazla tatmin ediyor ve genel olarak web kalitesini arttırıyor. Özellikle yavaş internet bağlantısı olan kullanıcılar için sitelerin cevap verme sürelerinin kısa olması çok önem kazanıyor. Kısacası Google’ın söylediği: “Biz daha hızlı web istiyoruz, siteniz ne kadar hızlı olursa, o kadar daha iyi olur…”

 

Sitenizin hızının arama sayfalarında sıralanmanızı nasıl etkilediği bir başka araştırma konusu lakin sitenin hızını, belirli kriterlere göre nasıl değerlendirildiğini öğrenmek için Google PageSpeed araçlarını kullanabilirsiniz. https://developers.google.com/speed/pagespeed/ bağlantısından analiz ve optimizasyon bilgilerine erişebilirsiniz.

 

Site hızı gözlemleme araçları

Yukarıda bahsettiğimiz gibi sitenizin hızını ölçmek ve değerlendirmek için Google PageSpeed hizmetini kullanabilirsiniz. Ayrıca, internet üzerinde bunun ile alakalı birçok online araç da bulunmaktadır. Farklı araçları kullanarak daha kaliteli ve doğru bir ölçme değerlendirme yapabilirsiniz.

 

Bunlardan bir tanesi de pingdom.com. Pingdom sitenizi dünyadaki farklı lokasyondaki sunuculardan pingler ve bu verileri size sunar. Bu bilgiler ışığında sitenizin hızı hakkında detaylı bilgiye sahip olursunuz. Buna ilave olarak bu hizmetleri kullanarak sitenizin hızını nasıl arttırabileceğinizi de öğrenebilirsiniz.

 

Sitenizi temizleme

Kodunuzu, kaynağınızı, sunucunuzu gözden geçirin ve bunları kullanarak sitenizin hızını iyileştirin. Bazı kriterler şunlardır:

 

External JavaScript birleştirme

Tarayıcı önbelleklemeden faydalanın

External CSS birleştirin

Accept-Encoding header

DNS sorgularını minimize edin

Statik içerik sunun

Statik kaynaklardan gereksiz sorguları kaldırın.

Önbellek doğrulaması yapın

Kötü sorguları temizleyin

Downloadları sunucular arasında dengeleyin

İstek boyutunu küçültün

Bu kriterlere ilave olarak sunucunuzun da yeterli kaynaklara sahip olduğundan emin olmalısınız. Yetersiz hosting hizmeti alıyorsanız sitenizin hızını iyileştirmek adına yapmanız gereken bir işlem daha var demektir. Oda Bizlere Danışmak

 


Hosting Billing System by WISECP
web tasarım whatsapp iletişim Top